Jesteś tutaj: Start / Ogłoszenia / Aktualności

Aktualności

 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
 • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

Oddział Chirurgii Dziecięcej wraca do zabiegów planowych

Dzieci, które wymagają interwencji chirurgicznej nie mogą czekać na koniec epidemii COVID-19.

Mimo ograniczeń i wprowadzenia specjalnych środków bezpieczeństwa kontynuujemy leczenie i operowanie naszych małych pacjentów - podkreśla prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka. - Zabiegi wykonujemy u dzieci z całej Polski. Nasz oddział pełni rolę ośrodka referencyjnego chirurgii onkologicznej dla dzieci w szeregu nowotworów wieku rozwojowego. Oddział Chirurgii Dziecięcej najczęściej operuje guzy nerek, mięsaki tkanki miękkiej, neuroblastomę: nerwiaki zarodkowe i guzy germinalne. Rocznie wykonuje się tutaj od 200 do 400 operacji onkologicznych u najmłodszych. Poza profilem onkologicznym ośrodek pełni funkcję jednego z kilku centrów urazowych dla dzieci w Polsce, obejmuje również opieką chirurgiczną w pełnym zakresie - także pacjentów z innymi schorzeniami niż onkologia i urazy.
Oddział o takim spektrum działania nie może być zamknięty, nawet w czasie zagrożenia koronawirusem - mówi prof. Godziński. - Nowotwory, urazy i ostre choroby chirurgiczne nie mogą czekać na koniec epidemii.

Na oddziale wprowadzono specjalne obostrzenia: liczba małych pacjentów musi być ograniczona, w jednej sali może być jedno dziecko i jeden opiekun. Taki wymóg zmusił lekarzy do przeniesienia większości przyjęć planowych - lecz nie tych pilnych na okres późniejszy.
Ogromne znaczenie mają nowe zasady bezpieczeństwa. Przed przyjęciem dziecka do szpitala, wywiad epidemiologiczny przeprowadza się telefonicznie lub na SOR-rze. Starsze dzieci używają na oddziale maseczek i rękawiczek. - Jeżeli dziecko objęte kwarantanną lub chore na COVID-19 wymaga bezwzględnej pomocy chirurgicznej, to udzielimy jej w specjalnych warunkach i przez odpowiednio przygotowany zespół - zapewnia prof. Godziński.
Po zabiegu taki mały pacjent jeśli tylko może tak być z przyczyn chirurgicznych powinien być przekazany do Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego przy ul. Chałbińskiego. W przypadku kwarantanny może pozostać izolowany i leczony w wydzielonym odcinku szpitala.
Aktualnie na Oddziale Chirurgii Dziecięcej może przebywać około 30 pacjentów.
W czerwcu oddział planuje wykonanie zabiegów planowych, które ze względu na epidemię były odwołane. Prof. Godziński apeluje, żeby rodzice nie obawiali się zgłaszać na oddział, szczególnie w przypadkach pilnych.

Sekretariat oddziału chętnie służy dokładnymi informacjami i ułatwi kontakt z lekarzami i zaproponuje właściwą i najlepszą formę przyjęcia. 

 

Prof. Jan Godziński w czasie zabiegu operacji zmiany nowotworowej u 4-letniej dziewczynki

22 maja 2020
aczm

Wznowienie przyjęć planowych

Szanowni Państwo,

Szpital im. Marciniaka wznowił przyjęcia do planowych hospitalizacji, a także działalność ambulatoryjną tj. pracę poradni specjalistycznych, pracowni tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, endoskopii, medycyny nuklearnej.

Nasze oddziały, poradnie i pracownie diagnostyczne są przygotowane na przyjmowanie pacjentów i nie muszą się Państwo obawiać zakażenia poprzez kontakt z personelem medycznym w podmiotach leczniczych. 
 
Jeśli mieli Państwo umówiony termin przyjęcia lub wizyty w naszym Szpitalu będziemy się z Państwem kontaktować telefonicznie, tylko pacjentów z poradni specjalistycznych prosimy o kontakt celem umówienia terminów.

Osoby, które chcą się dopiero umówić na wizytę w poradni czy pracowni diagnostycznej lub mają skierowanie do Szpitala prosimy o skorzystanie z następujących kanałów komunikacji:

 • E-REJESTRACJA – link na stronie internetowej Szpitala, 
 • drogą mailową za pomocą adresu (prosimy o podanie telefonu do kontaktu, oddzwonimy do Państwa):
 • telefonicznie:
  • poradnie specjalistyczne 71 306 44 19 wybrać 2
   diagnostyka TK, MR, kolonoskopia, gastroskopia 71 306 44 19 wybrać 3
   medycyna nuklearna 71 306 41 37
  • Oddziały Szpialne - Sekretariaty:
   Oddział kardiologii 71 306 47 03
   Oddział Neurologii z Poododziałem Udarowym 71 306 46 34
   Oddział Anestzjologii i Intensywnej Terapii 71 306 42 40
   Oddział Toksykologii i Chorób Wewnętrznych 71 306 48 31
   Oddział Chirurgii Dziecięcej 71 306 43 89
   - terminy hospitalizacji 71 306 44 14
   Oddział Neurologii Dziecięcej 71 306 44 86
   Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej 71 306 45 32
   Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej 71 306 45 55
   - endoprotezy 71 306 45 75
   Oddział Rehabilitacji 71 306 48 11
   Oddział Neurochirurgii 71 306 45 96
   Oddział Chorób Wewnętrznych 71 306 46 54
   Oddział Reumatologii i Chorób Wewnętrznych 71 306 47 65
   Oddział Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wew. 71 306 47 85
   Oddział Urologii i Onkologii Urologicznej 71 306 45 11
   Oddział Chirurgii Plastycznej 71 306 46 83
22 maja 2020

NASI SPECJALIŚCI W PROGRAMIE TVP

 
W niedzielę o godz. 18:50 w TVP Wrocław będzie emitowany program "Magazyn Dolnośląski" w całości poświęcony dolnośląskim szpitalom. W tej edycji magazynu zobaczymy dwa wrocławskie ośrodki: Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka i Dolnośląskie Centrum Onkologii.
O sytuacji szpitali w czasie epidemii COVID-19, o powrocie do normalnego funkcjonowania i o tym, co powinni wiedzieć pacjenci - opowiedzą lekarze specjaliści: dr Joanna Jaroch, ordynator Oddziału Kardiologii, prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz dr Tomasz Tomkalski, szef Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych.
Autorem "Magazynu Dolnośląskiego" jest redaktor Andrzej Jóźwik.
 
Na zdjęciach poniżej: prof. Jan Godziński, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz dr Tomasz Tomkalski, ordynator Oddziału Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w czasie wywiadu.
 
 
28 maja 2020
aczm

Zakaz odwiedzin pacjentów

Zakaz odwiedzin pacjentów

W związku z decyzją Wojewody Dolnośląskiego nr 9/2020 z dnia 4 marca 2020 r. w Szpitalu Marciniaka obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentów.

Zakaz obowiązuje od dnia 4 marca br. do odwołania i nie dotyczy pobytu w Szpitalu opiekunów pacjentów małoletnich i niesamodzielnych.

Informujemy, że istnieje możliwość przekazywania rzeczy/paczek pacjentom hospitalizowanym, zgodnie z regulaminem. Przekazywanie rzeczy odbywa się od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00 – 11:00 oraz 15:00 – 16:00. Rzeczy należy szczelnie zapakować oraz opisać, poprzez umieszczenie czytelnie wypełnionej kartki, zawierającej IMIĘ, NAZWISKO pacjenta oraz NAZWĘ ODDZIAŁU,
w którym przebywa. Przygotowaną paczkę z rzeczami należy dostarczyć do pracowników ochrony obiektu, których dyżurka znajduje się, przy wejściu głównym do Szpitala.

 
20 maja 2020
Anna Karlińska

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych

11 maja 2020

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-25
Data publikacji:2015-05-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:43894