Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Serce kobiety

Serce kobiety 2

Artykuły

  • Serce Ci mówi: zwolnij!

    W ramach kampanii społecznej „Serce Kobiety2” rozmawiamy z panią Ewą, pacjentką Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej Dziennej. Pani Ewa uczestniczy w programie „KOS- Zawał” (Kompleksowa Opieka Specjalistyczna po zawale serca).

    Była Pani zaskoczona, kiedy okazało się, że ma Pani zawał? Były jakieś „znaki ostrzegawcze”?
    Ewa, pacjentka programu „KOS-Zawał”: - Jestem już kilka tygodni po zawale i nadal nie mogę się z tym „oswoić”. Nie spodziewałam się, że będę miała zawał. Tym bardziej, że jestem raczej osobą, która nie bagatelizuje niepokojących objawów. Od jakiegoś czasu szybciej się męczyłam, miałam zadyszki i problem z wejściem po schodach. Byłam zmęczona do tego stopnia, że musiałam zrezygnować z różnych aktywności fizycznych. Na przykład jeździłam na rowerze i okazało się, że nie jestem w stanie już tak intensywnie tego robić. Moja wydolność od paru miesięcy była coraz słabsza, więc postanowiłam się skonsultować ze specjalistami. Byłam u pulmonologa, kardiologa, laryngologa.
    Jakie były zalecenia?
    - No właśnie problem w tym, że część tych moich dolegliwości uznano za objawy związane z menopauzą, więc nie spodziewałam się, że to może być serce…
    Aż w końcu niestety trafiła Pani na SOR z zawałem.
    - Tak i nadal nie sądziłam, że moje dolegliwości to zawał, bo były one moim zdaniem niestandardowe. Nie bolało mnie w mostku, nie był to piekący ból. Miałam uczucie dławienia w gardle i ucisku szyi, który promieniował do lewego obojczyka i barku. Ból ustał i dlatego dopiero po kilku godzinach zgłosiłam się do lekarza rodzinnego. Lekarz wykonał EKG, które było niejednoznaczne. Zalecił, że mam się natychmiast zgłosić na SOR, gdyby objawy się powtórzyły. Nie czekałam na kolejny atak bólu, zgłosiłam się na SOR i okazało się, że miałam zawał.
    Jak przebiegało Pani leczenie? Co zalecono po zawale?
    - Od momentu, kiedy trafiłam na SOR, wszystko działo się już szybko i sprawnie. Jestem pod opieką Oddziału Kardiologii. Przeszłam zabieg angioplastyki wieńcowej i nadal jestem pod opieką kardiologiczną. Aktualnie uczestniczę w programie „KOS-Zawał” i jestem w trakcie rehabilitacji. Czuję się zaopiekowana. Ćwiczę z fizjoterapeutką, jestem pod stałą kontrolą lekarza. Mam też możliwość skorzystania z porad dietetyka i psychologa.
    W naszej kampanii „Serce Kobiety” zachęcamy kobiety właśnie w wieku okołomenopauzalnym do wykonania podstawowych badań i do czujności kardiologicznej, bo panie chyba jednak nie zdają sobie sprawy, że są w grupie ryzyka. Pani miała tę świadomość?
    Mam 51 lat i jestem właśnie w wieku, kiedy powinnyśmy zwrócić uwagę na kondycję naszego organizmu. Akurat w moim przypadku to nie jest takie proste, bo u mnie nie występują wszystkie czynniki ryzyka. Nie palę, nie mam nadwagi, staram się dobrze odżywiać. Jednak mimo to, od lat mam problem z podwyższonym poziomem cholesterolu. To jest uwarunkowane rodzinnie. Jednak jak do tej pory, nikt mi nie zalecił stosowania statyn (przyp. statyny to leki stosowane w terapii zaburzeń lipidowych, obniżają poziom tzw. złego cholesterolu we krwi odpowiedzialnego za rozwój miażdżycy). Dopiero teraz po zawale zażywam tego typu leki. Poza tym mam bardzo stresującą pracę. Działam nierzadko pod presją czasu. I to też może mieć wpływ na serce. Teraz mam tego świadomość.
    Co by Pani poradziła kobietom?
    Po pierwsze zalecam, żeby zwracały uwagę na wszelkie niepokojące objawy, także te nietypowe. U mnie wystąpiła zadyszka, szybkie męczenie się, jakaś ogólna niewydolność. Absolutnie zachęcam do wykonania badań. Warto sprawdzić, jaki mamy profil lipidowy. Jeśli mamy nieprawidłowy wynik cholesterolu LDL, starajmy się obniżyć ten poziom, żeby nie doszło do odkładania blaszki miażdżycowej. Trzeba też kontrolować poziom glukozy. Nie bagatelizujmy wyników. No i na pewno trzeba zgłaszać się do lekarza, jeżeli wystąpią niepokojące objawy. Ja zgłosiłam się trochę za późno, bo po kilku godzinach. Bardzo ważna jest natychmiastowa reakcja, żeby dać sobie szansę na wyzdrowienie, albo nawet na przeżycie.

    Rozmawiała: Agnieszka Czajkowska-Masternak

    Nasza pacjentka podczas ćwiczeń z fizjoterapeutką Magdą Jagodzińską.

     

    Pani Ewa jest w programie "KOS-Zawał" (Kompleksowa Opieka Specjalistyczna po zawale)

    Czytaj Więcej o: Serce Ci mówi: zwolnij!
  • KAMPANIA "Serce kobiety2"

    W Światowym Dniu Serca startujemy z 2 edycją kampanii społecznej „Serce kobiety”.

    Pierwsza edycja ruszyła 29 września 2021 roku. Podobnie jak w ubiegłym roku szpital im. Marciniaka jest liderem projektu. Kampanię organizujemy wspólnie z Samorządem Województwa Dolnośląskiego.

    Ambasadorką naszej akcji jest aktorka Kinga Preis, a partnerem Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych Pracodawców.

    Ideą naszej kampanii jest zwiększenie świadomości kobiet po menopauzie o zagrożeniu chorobami sercowo-naczyniowymi, które mogą stać się główną przyczyną ich śmierci.

    Dlaczego?

    Kobiety chorują na serce średnio 10 lat później niż mężczyźni. Do momentu pojawienia się menopauzy są chronione przez estrogeny. Jednak po tym czasie, to właśnie choroby serca i naczyń takie jak: zawał serca i udar mózgu są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet w Polsce i Europie. A to oznacza, że prewencja choroby wieńcowej stanowi jeden z najważniejszych celów zdrowotnych Polek.

    Dr hab. Joanna Jaroch, kierownik Oddziału Kardiologii, prof. UMW:- Kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że są w grupie ryzyka – przestrzega kardiolog. - Panuje stereotypowa opinia, że na serce chorują i umierają głównie mężczyźni.

    W kampanii zachęcamy panie w wieku powyżej 55 lat do zgłoszenia się do lekarza rodzinnego w celu wczesnego wychwycenia czynników ryzyka miażdżycy oraz wykrycia pierwszych symptomów chorób układu krążenia.

    Jak to zrobić?

    Rozwój miażdżycy można zahamować!
    Jak podkreślają kardiolodzy wystarczy raz w roku wykonać podstawowe badania:

    • zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi
    • sprawdzić poziomu glukozy
    • sprawdzić poziom cholesterolu


    Czynniki ryzyka

    Pamiętajmy, że aż 80% procent kobiet w średnim wieku ma co najmniej 1 klasyczny czynnik ryzyka choroby sercowo-naczyniowej. Po 55. roku życia dochodzi do ich rozwoju.

    Wśród czynników ryzyka wymienia się przede wszystkim:

    • nadciśnienie tętnicze,
    • cukrzycę,
    • otyłość,
    • podwyższony poziom cholesterolu,
    • palenie papierosów


    Istnieją też czynniki mniej typowe takie jak:

    • choroby autoimmunologiczne
    • przyjmowanie leków antyestrogenowych
    • cukrzyca ciążowa
    • depresja


    Objawy

    Ważne jest uchwycenie pierwszych czynników ryzyka oraz pierwszych objawów chorób odmiażdżycowych – takich jak choroba wieńcowa.

    U kobiet najczęściej mogą wystąpić:

    • duszności
    • ogólne osłabienie
    • dolegliwości sugerujące chorobę przewodu pokarmowego


    Profilaktyka jest prosta!

    Skorzystaj z bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40+ lub udaj się do swojego lekarza rodzinnego i poproś o skierowanie na podstawowe badania diagnostyczne. Z wynikami badań zgłoś się do lekarza rodzinnego lub lekarza kardiologa celem oceny czynników ryzyka miażdżycy i rozważenia włączenia leczenia.

    Jak skorzystać z badań w ramach Programu Profilaktyka 40 Plus

    Każdy Polak powyżej 40 roku życia może skorzystać jednorazowo z dostępu do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

    Skierowanie możesz uzyskać:

    1. Poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl
    a) Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl
    b) Wypełnij ankietę Profilaktyka 40 Plus
    c) Po jej uzupełnieniu wygeneruj e-skierowanie na pakiet badań*
    d) Zgłoś się na badania w placówce, która realizuje program
    e) Wyniki badań otrzymasz w placówce, w której zrobiłeś badania
    *generowanie badania przez system trwa do 2 dni roboczych
    2. Za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) pod nr tel. 22/735 39 53
    Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które m. in odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem:

    • infolinii 22 /735 39 53 - (w godzinach 8:00-18:00, koszt połączenia zgodny z taryfą operatora)
    • za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta
    • lub u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o realizację programu pilotażowego

     

    Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system. Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia o realizację programu pilotażowego. Miejsca, w których realizowane są e-skierowania można sprawdzić tutaj:

    https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania#mapa
    Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-40-plus

    NAGRODA DLA „SERCA KOBIETY”

    Nasza dolnośląska kampania jest pierwszą w Polsce akcją o chorobach serca kobiet skierowaną do pań po 50. roku życia. Tym bardziej miło nam poinformować, że 1 edycja kampanii "Serce kobiety" zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie "Bezpieczny Szpital Przyszłości - INSPIRACJE 2021", którego honorowymi patronami są Narodowy Fundusz Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Nasza kampanię - spośród ponad 100 projektów - oceniło najwyżej grono specjalistów ochrony zdrowia, m.in. szefowie najważniejszych szpitali w Polsce, lekarze oraz dziennikarze.

     

    Czytaj Więcej o: