Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Aktualności

Artykuły

 • Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.

  Szanowni Państwo,

  Zbliżające się wakacje to okres, w którym do punktów krwiodawstwa zgłasza się mniej krwiodawców, niż w innych miesiącach. Tymczasem z powodu zwiększonego ruchu na drogach przybywa rannych, którym krew często ratuje życie. Dodatkowo w związku sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, zapotrzebowanie na krew jest ogromne, dlatego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa już po raz 31. organizuje akcję oddawania krwi. Zostanie ona przeprowadzona w najbliższą środę, 23 czerwca br. na parkingu przed siedzibą Urzędu przy Wybrzeżu J. Słowackiego 12-14, w godzinach 9:00-13:00. Krew będzie można oddać w specjalnym autobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

  Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpropagowanie urzędowej akcji krwiodawczej wśród Pracownic i Pracowników. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, potrzebni są dawcy wszystkich grup krwi, a szczególnie: A Rh-, A Rh+, B Rh-, O Rh-, O Rh+ .

  Dzięki naszej akcji zapasy krwi w dolnośląskich szpitalach powiększą się! 

  Podczas akcji obowiązywać będą dodatkowe procedury wdrożone na czas epidemii koronawirusa, aby krwiodawcy byli w odpowiedni sposób chronieni.

  Krwiodawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów, po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

  Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu informuje równocześnie, że krew można oddawać nie tylko podczas takich akcji wyjazdowych jak ta planowana w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także stacjonarnie w siedzibie i oddziałach RCKiK we Wrocławiu, Głogowie, Legnicy i Lubinie.

  Czytaj Więcej o: Akcja krwiodawcza w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego - 23.06.2021 r.
 • Neurochirurg zoperował dziecko z rzadką chorobą moyamoya wyróżnione

  Dr Dariusz Szarek z Oddziału Neurochirurgii wykonał w ubiegłym tygodniu bardzo skomplikowany zabieg u 11-letniej dziewczynki, która choruje na rzadkie schorzenie o nazwie moyamoya. Choroba powoduje powolne zwężenie tętnic szyjnych prowadzących krew do mózgu, a co za tym idzie gorszy przepływ krwi. Nazwa moyamoya pochodzi z języka japońskiego i oznacza „coś tak ulotnego jak dym papierosowy”. Takie właśnie są naczynia w mózgu pacjenta, który cierpi na to rzadkie schorzenie. Postępujące zwężenie może doprowadzić do całkowitego zamknięcia światła tętnicy i w konsekwencji do udaru. Mózg „ratuje się” przed niedokrwieniem, tworząc oboczne naczynia krwionośne, aby nimi dostarczyć krew do tych części, które jej nie otrzymują.

  Dr Dariusz Szarek, neurochirurg z Oddziału Neurochirurgii szpitala im. Marciniaka: - W wyniku choroby dochodzi do uszkodzeń, które są spowodowane powtarzającymi się udarami. U dzieci proces ten jest szczególnie niszczący, ponieważ powoduje upośledzenie rozwoju intelektualnego. Zabieg był bardzo skomplikowany „technicznie”, a leczenie wymaga współpracy całego zespołu oddziału, który uczestniczy w diagnostyce, przygotowaniu do operacji i leczeniu pooperacyjnym. Tym bardziej cieszymy się, że operacja zakończyła się sukcesem.

  Dziewczynka czuje się dobrze po zabiegu i została już wypisana do domu. Dr Szarek jest jednym z niewielu w Polsce, a może nawet jedynym specjalistą, który wykonuje operacje mózgu (metoda by-passy) w chorobie moyamoya u dzieci.

  Gratulujemy dr Dariuszowi Szarkowi i całemu zespołowi Oddziału Neurochirurgii!

   

  WARTO WIEDZIEĆ

  Przyczyny powstania choroby moyamoya nie są znane. Wiadomo, że szczyt zachorowań przypada na pierwszą oraz 3 i 4 dekadę życia, czyli dotyczy najczęściej dzieci i młodych ludzi. Najwięcej przypadków choroby zarejestrowano w Azji, ale występuje także w Europie. Częściej chorują na moyamoya kobiety.

  Objawy mogą pojawić się nagle nawet u osoby, która była uznana wcześniej za zdrową. Najczęstsze objawy u dzieci to m.in. : porażenie połowiczne, zawroty i silne bóle głowy, drgawki, ruchy mimowolne. U dorosłych mogą pojawić się także udary mózgu, czy krwotoki podpajęczynówkowe.

  Czytaj Więcej o: Neurochirurg zoperował dziecko z rzadką chorobą moyamoya
 • Zaproszenie wyróżnione

  Szanowni Państwo,


  serdecznie zapraszamy na konferencję szkoleniową Pielęgniarstwo po dyplomie pt. ,,Leczenie zabiegowe kamicy układu moczowego", która odbędzie się 2 marca 2024 roku w sali audytoryjnej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej, przy ul. Gen. Augusta Emila Fieldorfa 2.

  Konferencja skierowana jest głównie do Pań/Panów pielęgniarek/pielęgniarzy, w szczególności Pań/Panów pielęgniarek/pielęgniarzy z oddziałów urologicznych i bloków operacyjnych, a także do wszystkich pozostałych pracowników szpitali oraz pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych.

  Program konferencji znajdą Państwo na stronie Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego Polskie Towarzystwo Urologiczne (ptu-dolnyslask.github.io).

  Warunki oraz sposób zgłoszenia udziału znajdą Państwo na stronie Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego Polskie Towarzystwo Urologiczne (ptu-dolnyslask.github.io).

   

  Czytaj Więcej o: Zaproszenie
 • Nowy aparat do elektrofizjologii wyróżnione

  W szpitalu im. Marciniaka uroczyście otwarto dziś nową salę Pracowni Elektrofizjologii. To kolejny etap budowy nowoczesnego Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych.

  Sala została wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt niezbędny do wykonywania zabiegów m.in. z zakresu elektrofizjologii. Jej „serce” stanowi aparat do badań elektrofizjologicznych. Jest to innowacyjny system do diagnostyki i zabiegów z zakresu kardiologii interwencyjnej, a w tym przypadku głównie do badań elektrofizjologicznych.

  Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego - System ochrony zdrowia można rozwijać m.in poprzez inwestycje w infrastrukturę i nowoczesną aparaturę medyczną, dlatego udoskonalamy warunki leczenia pacjentów zmagających się z chorobami serca. Nowa pracownia elektrofizjologii, zwiększy liczbę pacjentów z Wrocławia, którym będzie można pomoc wykorzystując najnowocześniejszą aparaturę medyczną i umiejętności personelu medycznego. Ale to nie koniec działań w szpitalu im. T. Marciniaka, w tym roku realizowana będzie kolejna inwestycja wynosząca 8 milionów zł na utworzenie kolejnej sali, by móc nieść pomoc jeszcze większej liczbie pacjentów z Dolnego Śląska. Chcemy, żeby szpital im. T. Marciniaka stał się ważnym Ośrodkiem Interwencji Sercowo-Naczyniowej.

  Lekarze mogą obsługiwać nowy aparat z poziomu panelu dotykowego (specjalny tablet zamontowany do stołu pacjenta) wybierając różne aplikacje w zależności od potrzeb klinicznych.

  Jak podkreśla dr hab. Joanna Jaroch, prof. PWr, lekarz kierujący Oddziałem Kardiologii w szpitalu im. Marciniaka:Nowoczesny aparat po pierwsze zapewnia skrócenie czasu badań do minimum i ograniczenie zużycia środka cieniującego, a także, co bardzo ważne, zmniejszenie dawki promieniowania absorbowanej przez pacjenta i operatorów. Teraz lekarz może wykonywać skomplikowane zabiegi w zdecydowanie krótszym czasie. A dla pacjenta krótszy czas na sali zabiegowej to po prostu mniej stresu.

  W nowej sali wykonywane będą zabiegi z zakresu elektrofizjologii i elektroterapii: m.in. ablacje klasyczne, krioizolacje żył płucnych, ablacje z wykorzystaniem systemu elektroanatomicznego 3D, w tym u pacjentów z tzw. ,,burzą elektryczną” czyli w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Na sali będzie można również wszczepiać pacjentom różne układy stymulujące serca (m.in. rozruszniki, czy kardiowertery-defibrylatory).

  Dr Rafał Wyderka, z-ca lekarza kierującego Oddziałem Kardiologii, szef Pracowni Hemodynamiki, Elektrofizjologii i Elektroterapii Serca: - Innowacyjne rozwiązania zastosowane w aparacie przekładają się na szereg korzyści zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza wykonującego zabieg – ocenia. - Możemy oferować pacjentom najnowocześniejsze formy terapii zaburzeń rytmu i przewodnictwa serca. Ponadto zwiększa się zdecydowanie bezpieczeństwo samego zabiegu.

  Warto podkreślić, że zarówno pacjent jak i personel medyczny obecny na sali zabiegowej, otrzymują zdecydowanie niższą dawkę promieniowania. Redukcja dawki może sięgać nawet 50%.

  Katarzyna Kapuścińska, dyrektor szpitala im. Marciniaka: To już drugi z zaplanowanych III etapów budowy Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych w naszym szpitalu.Aktualnie choroby serca są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego ważne jest inwestowanie w innowacyjny sprzęt, aby zapewnić naszym pacjentom dostęp do nowoczesnych i bezpiecznych metod leczenia.

  Samorząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył na nową pracownię – sprzęt i adaptację pomieszczeń ponad 8 mln zł. W tym 370 tys. zł to środki własne szpitala. Kolejnym etapem rozbudowy Ośrodka Interwencji Sercowo-Naczyniowych jest stworzenie tzw. pracowni hybrydowej, w której będzie można wykonywać różnego rodzaju procedury kardiologiczne.

  Czytaj Więcej o: Nowy aparat do elektrofizjologii
 • Komunikat wyróżnione

  Uprzejmie informujemy, że dzień 08 stycznia 2024r. (poniedziałek)

  w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka –

  Centrum Medycyny Ratunkowej we Wrocławiu

  jest dniem wolnym od pracy

  (wyznaczonym za przypadający w sobotę 06 stycznia 2023r. dzień świąteczny)

  W związku z powyższym administracja szpitala, sekretariaty oddziałów, poradnie specjalistyczne, rejestracje i pracownie diagnostyczne będą w tym dniu NIECZYNNE.

  Czytaj Więcej o: Komunikat
 • Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101 wyróżnione

  Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101

  Oddział Kardiologii rozpoczął realizację programu lekowego, finansowanego ze środków NFZ, „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101
  W programie B.101 stosowana jest nowoczesna metoda leczenia pacjentów ze znacznie podwyższonym stężeniem cholesterolu.
  Program dedykowany jest osobom z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentom, którzy w ciągu ostatnich 2 lat przebyli zawał serca i mimo stosowania diety oraz leków obniżających poziom cholesterolu mają stężenie cholesterolu LDL powyżej 100mg/dl.
  Pod adresem www.b101.pl/start znajduje się platforma wspierająca lekarzy przy wstępnej ocenie kwalifikacji do programu. Dodatkowo dzięki platformie pacjent może odnaleźć ośrodek, objęty programem B.101 najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

  Zapraszamy do współpracy.

  Kontakt: Sekretariat Oddziału Kardiologii, tel. 71-3064702

  Czytaj Więcej o: Nowy program lekowy „Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi” B.101
 • Dolnośląska Sieć Wsparcia dla osób dotkniętych nagłą niepełnosprawnością wyróżnione

  Samorząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs ofert na realizację zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2025. Na realizację tego zadania Samorząd Województwa przeznaczy 1 mln zł (po 500 tys. w każdym roku). Konkurs jest skierowany do organizacji pozarządowych, które prowadzą statutową działalność na rzecz osób niepełnosprawnych na terenie Dolnego Śląska.

  Celem konkursu jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin, dotkniętych nagłą niepełnosprawnością lub powstałą do 3 miesięcy przed objęciem wsparciem. Pomoc będzie skierowana do osób przebywających w szpitalu, które doświadczyły niepełnosprawności w wyniku choroby i/lub wypadku.

  Czytaj Więcej o: Dolnośląska Sieć Wsparcia dla osób dotkniętych nagłą niepełnosprawnością
 • Komunikat wyróżnione

  Szanowni Państwo,

  w związku z sytuacją epidemiologiczną, w trosce o zdrowie hospitalizowanych pacjentów, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2023 poz. 1675), podjęto decyzję o ograniczeniu odwiedzin pacjentów we wszystkich oddziałach Szpitala od dnia 22 listopada 2023 r. aż do odwołania.

   

  Odwiedziny mogą odbywać się codziennie w godzinach 13:00-17:00. Pacjenta może odwiedzać jednoczasowo tylko 1 osoba. W szczególnych sytuacjach, na podstawie zgody Ordynatora/Lekarza kierującego oddziałem lub Lekarza dyżurnego dopuszcza się umożliwienie odwiedzin Pacjenta przez 2 osoby jednocześnie.

  Mając na uwadze dobrostan zdrowotny naszych Pacjentów, rekomendujemy aby wszystkie Osoby odwiedzające stosowały na terenie Szpitala jednorazowe maseczki zasłaniające nos i usta.

  Czytaj Więcej o: Komunikat