Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

OTWIERAMY OŚRODEK CHIRURGICZNEGO LECZENIA OTYŁOŚCI

To pierwszy na Dolnym Śląsku ośrodek bariatrii, który zapewni pacjentom kompleksową opiekę i leczenie otyłości w ramach kontraktu z NFZ.
Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Jest przyczyną wielu poważnych chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, czy cukrzyca. 
Szacuje się, że nawet 1,5 mln Polaków kwalifikuje się do chirurgicznego leczenia otyłości. Badania wykazały, że najwyższą skuteczność w leczeniu tej groźnej choroby mają właśnie operacyjne zabiegi nazywane bariatrycznymi.

dr Mirosław Czyżak, specjalista chirurgii ogólnej, koordynator Ośrodka bariatrii w szpitalu im. Marciniaka: - Chirurgiczne leczenie otyłości proponujemy chorym, którzy już wielokrotnie próbowali schudnąć, ale dalej są na początku drogi. Zabiegi są tylko częścią leczenia – podkreśla chirurg. – Każdy pacjent musi przejść konsultacje u dietetyka, psychologa, czy endokrynologa. To proces leczenia, w którym bardzo wiele zależy od samego pacjenta i jego determinacji.

Ośrodek bariatrii w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. Marciniaka zapewni chorym najskuteczniejsze, stosowane dziś metody chirurgiczne – m.in. balon wewnątrzżołądkowy, rękawową resekcję żołądka, czy operację gastric by-pass. - Wszystkie wykonywane są endoskopowo lub laparoskopowo – mówi dr Czyżak. – Główną zaletą tych technik jest ograniczenie powikłań pooperacyjnych i szybszy powrót do zdrowia.

Pacjenci będą kwalifikowani do operacji po przejściu koniecznych badań diagnostycznych m.in. na tutejszym Oddziale Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych oraz po konsultacji w Poradni Chirurgii Ogólnej.

dr Mirosław Czyżak: - Zapraszamy do współpracy lekarzy POZ oraz Poradni Specjalistycznych. To oni znają najlepiej swoich pacjentów i wiedzą, kogo należy skierować do nas. Planujemy zapewnić chorym kompleksową opiekę – od diagnozy, poprzez odpowiednią metodę operacyjną aż do kontroli pooperacyjnej i konsultację dietetyka. 

Dr Czyżak chciałby też, żeby przy nowym ośrodku działała grupa wsparcia dla pacjentów z otyłością. – To bardzo istotny aspekt leczenia i powrotu do życia społecznego –dodaje lekarz. - Planujemy założyć taką grupę, ale na razie zachęcamy osoby z otyłością, żeby się zgłaszały do naszego ośrodka.

Ośrodek bariatrii będzie częścią Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. 

Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województw Dolnośląskiego: - Zauważamy problem otyłości, chcemy wspierać pacjentów również w tym zakresie. Otyłość jest coraz częściej spotykaną chorobą cywilizacyjną prowadzącą do szeregu bardzo poważnych dolegliwości. Kilka miesięcy temu - w październiku, na dolnośląskie drogi wyjechały karetki bariatryczne, czyli pojazdy dostosowane do potrzeb osób otyłych. Są one wyposażone w nosze o udźwigu ponad 300 kg, które można dostosować do szerokości ciała pacjenta, w system regulacji wysokości oraz szerokie krzesło kardiologiczne. Ośrodek Chirurgicznego Leczenia Otyłości jest kolejnym działaniem podmiotów marszałkowskich skierowanym do pacjentów z problemem otyłości.

dr Mirosław Czyżak, chirurg, koordynator Ośrodka bariatrii