Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Informacje

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

Misją szpitala jest zapewnienie pacjentom poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w stanach zagrożenia życia

Sprawdź w jaki sposób dbamy o Twoją prywatność. Przejdź do zakładki Twoje Bezpieczeństwo

NIE BAGATELIZUJ OBJAWÓW – TO MOŻE BYĆ UDAR!

W Polsce do udaru dochodzi średnio co 8 minut. Choroba występuje rocznie u około 60-70 tys. osób. Zachorować mogą wszyscy – osoby młode, starsze, a nawet dzieci. Tymczasem w przypadku udaru niedokrwiennego (ok. 80% wszystkich udarów) dostępne są skuteczne terapie.

Należy niezwłocznie wezwać pogotowie jeśli wystąpią u nas takie objawy jak:

  • zaburzenia mowy (mowa niewyraźna, bełkotliwa )
  • opadnięcie kącika ust
  • osłabienie siły kończyn po jednej stronie
  • zaburzenia widzenia
  • bóle i zawroty głowy
  • zaburzenia równowagi

Ewa Horoch-Łyszczarek, kierownik Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w szpitalu im. Marciniaka: - Każdy chory z podejrzeniem udaru mózgu powinien być w jak najkrótszym czasie przetransportowany do szpitala, w którym znajduje się oddział udarowy. Jeśli pacjent do 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych objawów, otrzyma lek, to terapia jest skuteczna i najczęściej kończy się sukcesem – przekonuje.

W przypadku udaru decydujące znaczenie ma szybkie rozpoznanie objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia. Jeśli doszło do niedokrwiennego udaru mózgu, leczenie polega na rozpuszczeniu skrzepliny, która zamyka światło naczynia i blokuje przepływ krwi do mózgu. - Jest to leczenie trombolityczne, które stosujemy na naszym oddziale udarowym – mówi Ewa Horoch-Łyszczarek. - W wielu przypadkach ratuje ono życie pacjenta i zmniejsza niepełnosprawność . Jeśli jednak ta metoda jest niewystarczająca lub z różnych powodów nie możemy jej zastosować, wykonujemy tzw. trombektomię.

Trombektomia to dość skomplikowany zabieg, który polega na mechanicznym, przecewnikowym usunięciu skrzepu z naczynia krwionośnego. Skuteczność tego zabiegu jest niesłychanie duża. - Pozwala ona w 90 proc. wrócić pacjentom do normalnego funkcjonowania, jeśli zostanie wykonana w pierwszych dwóch godzinach od wystąpienia objawów – tłumaczy neurolog.

Neuroradiolodzy w Pracowni Angiografii, gdzie wykonuje się zbiegi trombektomii

 

Obie metody leczenia udarów – tromboliza i trombektomia – są stosowane w szpitalu im. Marciniaka. Zabiegi trombektomii tutejsza Pracownia Angiografii wykonywała jako pierwsza na Dolnym Śląsku. Zajmują się tym wyspecjalizowani radiolodzy (neuroradiolodzy). Aktualnie Oddział Neurologii z Pododdziałem Udarowym stara się o przystąpienie do programu pilotażowego, w którym jest już 18 ośrodków w Polsce. - Mamy wykwalifikowaną kadrę z dużym doświadczeniem, świetnie wyposażoną, nowoczesną pracownię i gotowość – zapewnia Ewa Horoch-Łyszczarek. - Czego chcieć więcej? Niestety od dwóch lat bezskutecznie aplikujemy do Ministerstwa Zdrowia, żeby nas wpisano na listę ośrodków objętych pilotażem.

 

Sławomir Bereza, neuroradiolog w Pracowni Angiografii

Autor: aczm