śródoperacyjne obrazowanie

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
1 stycznia 2016

W naszym szpitalu uruchomiony został najnowocześniejszy system obrazowania śródoperacyjnego. Jest to pierwsza w Polsce, trzecia w Europie instalacja. Jesteśmy jedynym szpitalem w Polsce dysponującym tym systemem. Rozpoczynamy nowy etap rozwoju neurochirurgii w Szpitalu im.Marciniaka: wykonywanie procedur neurochirurgicznych wspomaganych komputerowo (ang. CAS – computer assisted surgery).

Dostarczony przez firmę Medtronic zestaw składa się z m.inn. nawigacji StealthStation® S7, skanera O-arm®2 oraz karbonowych stołów operacyjnych przeziernych dla promieniowania rentgenowskiego. System pozwala wykonywać o bardzo wysokiej jakości skany 3D (trójwymiarowe) oraz 2D (zdjęcia klasyczne w zakresie 360 stopni obrotu).

Prowadzona nawigacja w czasie rzeczywistym podczas zabiegów chirurgicznych ułatwia chirurgowi prowadzenie narzędzi wzdłuż zaplanowanej trajektorii, zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych procedur. Neuronawigacja jest niezastąpiona w precyzyjnej lokalizacji struktur anatomicznych w procedurach klasycznych oraz operacjach małoinwazyjnych (np. biopsje guzów mózgu, przezskórne procedury kręgosłupowe).

Do stystemu podłączony został również mikrskop operacyjny Leica. Rozwiązanie to pozwala chirurgowi na bieżąco może łączyć obraz rzeczywisty z mikroskopu z obrazami z O-arm oraz badaniami przedoperacyjmi. Zaawansowana technologia, jaką oferuje uruchomiony system będzie wykorzystywana przez nas w codziennej pracy. Ponadto będzie nas wspomagał w wykonywaniu najbardziej zaawansowanych procedur w chirurgii głowy i kręgosłupa.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie system obrazownia śródopercyjnego

    system obrazownia śródopercyjnego

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-01-01
Data publikacji:2016-01-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Szczepański
Liczba odwiedzin:5382